Koža kao najveći organ našeg tela. Ima i određenje funkcije. Pomaže nam da telo nahranimo vitaminom D. Oslobađa organizam od toksina putem masti i znoja. Ima zaštitnu ulogu. Štiti nas od spoljnih uticaja (mikroorganizama, stranih materija, povreda). Učestvuje u termoregulaciji. Koža je ogledalo našeg tela. Ima svoj miris, boju i senzitivne reakcije. Koža je u bliskoj vezi sa funkcijom mozga. Stoga, možemo reći da je koža ogledalo naše duše, psihe. Kao i to da je nega kože veoma važna.
Kao i u svemu postoje izuzeci od pravila. Tako je i po pitanju nege kože. Ukoliko imate masnu kožu, ne znači da vam ne odgovara biljno ulje namenjeno suvoj ili normalnoj koži. Ili, da preparat namenjen našem tipu kože jednostavnoa ne odgovara.
Njena ćudljivost usko je povezana sa našim psihosomatskim stanjem. Slušajte. Slušajte sebe, svoje trenutno raspoloženje. Svoje telo. I na kraju slušajte svoju kožu. Kada uočimo obrasce našeg ponašanja (kako dobre, tako i loše), stvari postaju jasnije. Tada, nega kože postaje deo nas.
Potrebno je napraviti nekoliko da bi signali komunikacije sa našim psihofizičkim stanjem bili jasniji:
Šta je prvo na šta pomislite kada sve ovo pročitate?
Korak po korak do prohodavanja. Prvo, izaberemo korak koji nam je najlakši za ostvariti. Ostvarite. Osetite energiju zadovoljstva postignitog uspeha. Zatim, sledeći malo teži korak i tako redom. I najvažnije, do onog za nas najtežeg ili nemogućeg. I na kraju, prijem signala postaje jači i jasniji. Naše slušanj dobija drugi oblik. Sada možemo čuti. Zapamtite, mi to možemo.
Čime se hranimo time hranimo i našu kožu. Koža se hrani iznutra i spolja. Šta, koliko, kada… Ne postoji univerzalno pravilo. Slušamo, menjamo. Disciplinovani smo i puni ljubavi prema sebi i našoj promeni. Nega kože najpre dolazi iznutra ka spolja.
Kozmetika jeste hrana za kožu spolja. Da li koristiti klasičnu ili prirodnu kozmetiku, odluka je vaša. I u jednoj i u drugoj imamo kvalitetne i manje kvalitetne preparate. S druge strane, veoma je bitno kakav efekat želimo postići. Brzi ili postepen.
Pre nego odlučimo koji preparat koristiti, treba da znamo naš tip kože:
pH kože nije isti na svim delovima tela. Razlikuje se kod muškaraca, žena i dece.
Šta prirodni kozmetički preparati ne treba da sadrže:
Sirovine moraju biti u skladu sa zakonskim regulativama EU u polju kozmetike. Odobrene od određenih sertifikacionih kuća (Ecocert, ), na primer. Da su standarizovana (Cosmos).
Prirodna kozmetika može imati i svoje štetno delovanje. Neophodno je dobro poznavanje sastojaka, kao i njihovo pravilno doziranje.
Tajna naše kože leži u nama. Učinimo je nahranjenom, čistom i pre svega negovanom. Nega kože kao neizostavni deo naše rutine. Neka naše ogledalo pokaže sliku koja nam uliva sigurnost i samopouzdanje. Sliku koja nam pojačava volju da istrajemo na svom putu promene. U zaključku, težimo ka životu u kom osmeh crta bore.
U skladu sa prirodom u vama i oko vas život može biti kvalitetniji.